19 Ocak 2017 Persembe - 01:40:36

İSLAM KOLAYLIK DİNİDİR PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 25 Aralık 2011 11:34

İslam dininde aşırılığın ve zorluğun yeri yoktur. Dinerin sonuncusu ve en mükemmeli olan İslam dini, insanlık için dünya ve ahi ret saadetini temin etmek için gönderilmiştir.

            İnsanı gücü nispetinde sorumlu tutan İslam dini, insanları zora ve sıkıntıya sokmak için gelmedi. O’nun gayesi, insanların iç ve dış dünyalarının saflığını, sadeliğini ve berraklığını korumaktır. Konuyla ilgili olarak yüce Allah şöyle buyurur:”Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez.”Şu ayeti kerimeler de İslamın kolaylık prensibini vurgulamaktadır.”Allah uğrunda hakkıyla cihat edin. O sizi seçti ve dinde size hiç güçlük yüklemedi. Babanız İbrahim’in dinine uyun. Allah sizi hem daha önce hem de bu Kur’anda Müslüman diye isimlendirdi ki Peygamber size şahit(örnek)olsun, siz de insanlara şahit(örnek)olasınız. Artık namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin ve Allaha sarılın. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip, ne güzel yardımcıdır.””Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez.”

            Hz. Peygamber(sav),her konuda olduğu gibi dinin kolaylık prensibini hayata geçirme konusunda da en iyi örnektir. Bir hadisde :”Muhakkak ki din kolaylıktır.”buyurur. Peygamberimizin hayatı ve uygulamaları bize en güzel örnektir. Şu hadisi hiç unutmayalım:”Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız. Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.”Özellikle dinimizi uygularken nefret ettirmemeye gayret etmeliyiz. Örneğin ibadetler konusunda zorluk çıkarmak kişiyi nefrete ve tiksinmeye götürür. Din kolay olmasına rağmen onu zorlaştıran bizleriz. İbni Abbas’tan rivayet edilen bir hadisde Peygamberimiz namazlarını bazen cem ederek kılmıştır. Sebebini sorunca kolaylık olsun diye yaptım demiştir. Yolculukta, hastalıkta ve işlerin yoğunluğunda öğlen ile ikindi, akşam ile yatsı namazlarını cem etmiştir. Bu hadise dayanarak Şiiler sürekli cem eder, Hanefiler ise zaruret neticesinde cem ederler. Ancak din görevlileri bunu pek gündeme getirmez. Herhalde geleneği bozmamak veya halkın tepkisini almamak için olsa gerek kürsülerden bunu dile getirmezler. Her halükarda namazın mutlaka kılınması(kılınmamamsı için hiçbir mazeret yok),ama kolaylık olduğudur. Özellikle çalışan işinden ayrılamayan veya işlerinin yoğunluğundan ayrılamayan ve yolculukta, hastalık durumunda cem etmek namazın kazaya kalmamasına sebeptir. İnsanlarımız bunu bilse hiç işveren ile çalışan çatışmaz. Huzur içinde namazını kılar, işini de yapar, namaz kılamıyorum diyerek mazeret yapmaz ve arazi olmaz.

            Cem şöyle olur. Öğle namazının arkasından ikindiyi de eda eder akşam namazına kadar namaz derdi olmaz. Öğle namazı, yolculuk, iş veya hastalık sebebi ile kılınamadı, ikindi namazı vakti girdi. Önce öğle namazını, arkasından ikindi namazını kazasız kılabilir. İki farz namazın arasındaki sünnetleri kılmayabilir. Akşam namazı da gecikti(mazeretten dolayı),Yatsı namazının vaktinde önce akşam namazı arkasından yatsı namazını kılabilir. Eğer yatsı namazını kılamama endişesi varsa akşam namazının arkasından yatsı namazını Akşam namazı vaktinde kılar huzur içinde rahatça işini veya yolculuğunu yapar. Özellikle yolculuk ve işlerin yoğunluğunda namazın kazaya kalmaması için mutlaka uygulanması gereken ilmihal bilgisini herkes bilmeli ki kuşkuya düşülmesin. Allah(c.c)bir ayette .”Onlar oturarak, yan yatarak yürüyerek Allahı tesbih ederler.”Her halu karda ibadet edilebilir. İbadet; yaratılan ile yaratanın birbiri ile daima” hemhal” olası(beraber olması, bütünleşmesi veya buluşması) demektir. İbadeti zorlaştırarak kulunu Allahtan koparmak, (yapmayınca ne olacak dedirtmek),kullara yapılabilecek büyük kötülüktür. Gelin kolay olan dini zorlaştırmayalım.

            Bazıları yahu sen de dini çok kolaylaştırıyorsun diyor. Hâlbuki dinin kendisi kolay. Onlar bilmediğinden öyle zannediyor. Çünkü ona din zorlukla zorlaştırarak anlatılmış. Her müslüman dinini doğru kaynaktan doğru bir şekilde öğrenmesi gerekir. Din adamları da bu sorumluluğu yerine getirmelidir. Âlimlerin yorumlarını din haline getirmemeli. Bütün yorumlara saygı duyulmalı, hangisini vicdanında doğru görüyor, hangisi günün şartlarına uygun, zamana ve zemine göre yaşanabilirse onu uygulamalıdır. İslamın ana kaynağı Kur’an ve Hz.Muhammeddir. Adam onu bırakmış. Üstat şunu diyor, üstat bunu diyor. Ne Kur’andan ne Peygamberden bahsediyor. Bütünüyle farklı görüş ve yorumlara da kapalı, bir kişinin görüşünü dinleştirmiş, varsa da o yoksa da o…Bu anlayış toplumların şirke batmasına ve Müslümanların bölünmesine sebep olur. Orda ne din kalır ne mezhep. En iyi mürşit, en iyi rehber Hz.Muhammettir. Onu da Kur’andan öğreneceğiz. Çünkü Kur’an onu tarif ediyor.


Yorumlar  

 
0 #4 CVP: İSLAM KOLAYLIK DİNİDİR:D :D :D :D :D :D 12-01-2012 12:28
yazılarınızı çok beyeniyorum. Allah sizi başımızdan ek....... etmesin. İlminiz bol ömrünüz uzun olsun...
Alıntı
 
 
0 #3 CVP: İSLAM KOLAYLIK DİNİDİRXY 30-12-2011 08:14
Hocam, İYİ GÜZELDE ŞİMDİYE KADAR BU KOLAYLIKLARI BEN HİÇ DUYMADIM, DİN ADAMLARINDAN.Bunlar nasıl din öğreticileri, kimlere hizmet ediyorlar, neden doğrudan dürüstlükten yana değiller, dinimizde doğruluk dürüstlük en önde olan kıstaslardır. Her ayet, her süre başta doğru ve dürüstlüğü sav alıyor. Bunlar başka telden çalıyor. Anla anlayabiliyorsa n, gelde fıttırma.
Alıntı
 
 
0 #2 kolaylaştırınız zorlaştırmayınız 27-12-2011 17:51
Dinin kolaylaştırılma sını, insanın inançlarını yaşayabilmesine uygun ortamların hazırlanması olarak da ele alabilir veya algılayabilir miyiz acaba?Mesela namaz kılanlara (genellikle ikindi namazı denk gelir)uygun ortam hazırlayıp 10 dakikacık izin vermek gibi.(sigara içenlere tanınan izinden bile daha az)Gerçi halkın sözde yüzde doksan dokuzunun müslüman olduğu söylenen ülkemizde namaz kılanlar genellikle hep istismarcı kişiler olarak algılanır ama olsun.Şu dinini yaşamak isteyenlerden istenen hoşgörü ve anlayış birazcıkta başkaları tarafından da gösterilse herhalde dini yaşamak daha bir kolaylaşacak.
Alıntı
 
 
0 #1 CVP: İSLAM KOLAYLIK DİNİDİRmisafir 26-12-2011 13:51
Merak etme hocam düzenbaz hocalar İslamı hristiyanlaştır ıyorlar.Riya da başını almış gidiyor ,gerçek müslümana artık sapık derler her halde.HRKES KENDİ ÜSTADINI İLAHLAŞTIRIYOR.
Alıntı
 

Yorum ekle

Yorumunuz Admin Onayından Sonra Yayınlanacaktır.

FİRMA REHBERİ